Własny dom: budować czy kupić gotowy?

Własny dom: budować czy kupić gotowy?

Marzysz o domu? Nie wiesz, czy lepiej wybudować, czy kupić gotowy? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań. Sprawdź je i zadecyduj, która droga jest dla ciebie najlepsza.

Zalety kupna gotowego domu na rynku wtórnym

By nabyć dom, wystarczy poszukać interesującej oferty, na przykład za pośrednictwem serwisu z ogłoszeniami lokalnymi https://sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy, sprawdzić nieruchomość i sfinansować jej zakup. Jeśli lokal nie wymaga remontu, można się szybko wprowadzić i cieszyć się własnym kątem.

Co więcej, zanim podejmie się decyzję o wyborze miejsca, można sprawdzić lokalizację. Zarówno pod względem tego, czy odpowiada dojazd do pracy, szkoły, przedszkola, jak i odległości do sklepów, punktów usługowych.

Wybierając dom z rynku wtórnego bardzo często widać, jaka jest okolica i że nic się raczej w niej nie zmieni. Zwłaszcza, jeśli jest zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzeni. Ma się też możliwość poznania sąsiadów. Można podpytać ich o to, jak się mieszka w takiej okolicy.

Gotowy dom z rynku wtórnego to często także pewność co do kwoty, jaką należy przeznaczyć na jego zakup. Czasami trzeba doliczyć koszt remontu, ale najczęściej nie jest on konieczny. Zwykle to po prostu kwestia dopasowania go do własnego gustu, a nie gruntownej przebudowy.

Wady zakupu domu z rynku wtórnego

A jakie są wady kupienia gotowego domu na rynku wtórnym? Z pewnością to, że w dużej ilości przypadków taki dom nie jest wybudowany w technologii, która na ma celu obniżenie kosztów ogrzewania. Co więcej, tak dom trzeba wciąż odnawiać. Wymiany mogą wymagać instalacje itp.

Wadą domów z rynku wtórnego jest też to, że bardzo często ich układ nie jest zbyt funkcjonalny. Pokoje mogą być przechodnie, kuchnia mieścić się daleko od jadalni czy salonu, może też brakować pomieszczeń takich jak spiżarnia czy pralnia, co w czasie zamieszkania w domu może przeszkadzać.

Czy warto kupić dom na rynku pierwotnym?

Gotowy dom na rynku pierwotnym z reguły jest bardzo drogi. Co więcej, najczęściej mieści się w niezagospodarowanym miejscu na przedmieściach. Nie wiadomo do końca, co powstanie w pobliżu domu, czy w okolicy znajdzie się sklep, przystanki, dobre drogi dojazdowe. Jednak plusem jest to, że jest to dom budowany z nowoczesnych materiałów, które gwarantują niskie koszty utrzymania nieruchomości. Często można też zmienić niektóre założenia projektu tak, by dopasować go do siebie.

Czy opłaca się budować samodzielnie dom?

Budowa domu nie jest łatwym przedsięwzięciem. Często wymaga posiadania działki lub jej zakupu. Następnie należy wybrać projekt, znaleźć firmę, która postawi dom na zamówienie lub budować systemem gospodarczym. Taka opcja jest znacznie tańsza, ale niestety – bardzo zajmująca. Należy samodzielnie zdobyć wszelkie pozwolenia, zorganizować plac budowy, samemu budować lub szukać podwykonawców, wybierać materiały. To bardzo czasochłonne, stresujące. Można też popełnić wiele błędów. Z drugiej strony jest satysfakcja, że wszystko zrobiło się zupełnie samemu, a dom jest dopasowany pod każdym względem.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy lepiej kupić gotowy, czy samodzielnie budować dom. Wiele zależy od oczekiwań, a także tego, jak bardzo chce się zaangażować w cały proces.

Poprzedni artykułPotrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnym
Następny artykułStylowe i praktyczne oświetlenie sypialni – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj