Silka – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Budowa domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z tego rodzaju inwestycją. Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest znajomość materiałów budowlanych, których jakość jest na tyle dobra, aby budynek przetrwał dziesiątki lat. Jednym z materiałów, na które warto zwrócić uwagę, jest silka czyli trwała replika piaskowca.

Czym jest silka?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, jest to replika piaskowca, czyli skały stanowiącej składnik skorupy ziemskiej. Materiał ten składa się z tych samych minerałów, co naturalny piaskowiec, dzięki czemu jest trwały i wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Proces produkcji silki stanowi powtórzenie procesu powstawania skały w skorupie ziemi. Z piasku, wapna i wody powstaje mieszanka, która w odpowiednich warunkach nabiera optymalnej konsystencji. Następnie jest ona formowana w cegły i bloki przy pomocy specjalnej prasy. Końcowym etapem tego procesu jest ukształtowanie zaprasowanych elementów w cegły i bloki podczas kilku godzin rekrystalizacji. Wytworzony w ten sposób materiał jest gotowy do użytkowania na budowie.

Zalety silki

Silka jest przede wszystkim wysoce wytrzymała na ściskanie. Dzięki tej właściwości, możliwe jest wznoszenie budynków nawet na dwanaście kondygnacji bez użycia konstrukcji szkieletowej. Materiał ten doskonale pochłania również dźwięki, co przydaje się szczególnie w blokach, gdzie większość z nas chce odizolować się od odgłosów dobiegających od sąsiada. Materiały budowlane produkowane z silki są także mrozoodporne, przez co sprawdzą się także w przypadku ścian zewnętrznych. Przy jednoczesnej dużej akumulacji termicznej materiał ten staje się jednym z najlepiej izolujących materiałów budowlanych. Na korzyść silki przemawia również fakt, iż jest ona tańsza niż jej tradycyjne odpowiedniki. Oznacza to, że budynki wznoszone przy jej użyciu mogą mieć cenę nawet o 20% niższą niż w przypadku innych, powszechnie stosowanych materiałów. Jest to zatem idealny przykład na to, że dobra jakość może iść w parze z korzystną ceną.

Poprzedni artykułModne meble 2020 – jakimi trendami wnętrzarskimi kierować się, wybierając meble do domu?
Następny artykułOświetlenie – podstawa wykonania perfekcyjnego makijażu. Wybieramy lampy łazienkowe nad lustro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj