Rodzaje więźb dachowych

Rodzaje więźb dachowych

Osoby, które rozważają zajęcie się wkrótce budową domu dla siebie i swoich najbliższych, w pierwszej kolejności zastanawiają się nad wyglądem zewnętrznym bryły i rzutem dachu. Z jednej strony poszukują rozwiązań trwałych i funkcjonalnych, z drugiej strony zależy im na tym, aby nowo powstały dom prezentował się modnie i stylowo. W jaki sposób wybór rzutu dachu determinuje jego konstrukcję? Jakie są najpopularniejsze rodzaje więźb dachowych?

Najpopularniejsze rzuty dachów a więźby dachowe

Więźba dachowa to, najprościej mówiąc, drewniana konstrukcja szkieletowa dachu. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążeń. Rodzaj więźby jest uzależniony od rzutu dachu, na jaki zdecyduje się inwestor.

Najprostszym, a zarazem najtańszym pod względem wykonawstwa rodzajem jest dach dwuspadowy, zwany również dachem dwupołaciowym. Jest to klasyczny wariant, za którym idzie zaleta w postaci możliwości całkowitego wykorzystania powierzchni poddasza. Niewielka liczba skosów nie pomniejsza przestrzeni wewnątrz, zaś brak skomplikowanych dodatków nie wpływa na wzrost kosztów wykonania. Wśród popularnych rodzajów dachów w Polsce pojawia się również dach o kształcie czterospadowym (kopertowym), mansardowy, półszczytowy i jednospadowy.

Więźba krokwiowa – najpopularniejszy rodzaj konstrukcji

Jest najczęściej spotykanym rodzajem więźby dachowej. Może występować w dwóch odmianach: więźby krokwiowo-belkowej, gdy para krokwi z belką stropu łączą się w wiązar oparty na ścianach zewnętrznych, lub krokwi mających dwa punkty oparcia (w kalenicy i murłatach). Więźba krokwiowa jest stosowana w domach z dachami o rozpiętości do 7,5 metra i połaciami o kącie nachylenia 30-50 stopni.

Więźba krokwiowo-jętkowa

To rozwiązanie odpowiednie dla nieco szerszych budynków, których rozpiętość dachu wynosi od 7 do 9 metrów. Więźba krokwiowo-jętkowa jest praktykowana także w przypadku dachów o dużych spadkach i połaciach o kącie nachylenia od 35 do 60 stopni.

Więźba płatwiowo-jętkowa

W przypadku dachów o jeszcze większych rozpiętościach, sięgających od 9 do nawet 11 metrów stosuje się ściany stolcowe i więźbę płatwiowo-jętkową. Zaletą tego rozwiązania jest jego duża uniwersalność.

Odmianą więźby dachowej płatwiowej jest jej odmiana kleszczowa, która sprawdza się w przypadku dachów o rozpiętości do 12 metrów. Wadą wynikającą z tego rozwiązania dla domowników może być problem ze swobodną aranżacją poddasza – pewnym utrudnieniem są w tym przypadku słupy umieszczone co kilka metrów. Dobrym wyjściem z tej sytuacji, wpływającym na łatwość podzielenia poddasza na pomieszczenia, jest zamaskowanie ich w ściankach działowych.

Więźby dachowe z dźwigarami

Ten typ więźby dachowej jest idealnym rozwiązaniem dla dachów, których rozpiętość przekracza 12 metrów. Konstrukcja kratowa (dźwigary) jest zbudowana z desek, zespolonych metalowymi płytkami i przymocowanych gwoździami. Więźby dachowe z dźwigarami mają tę zaletę, że umożliwiają brak podziału przestrzeni poddasza i rezygnację z wewnętrznych ścian nośnych.

Poprzedni artykułErgonomiczne biuro: O co zadbać i czego unikać
Następny artykułJaka sofa do salonu? Czym się kierować przy wyborze kanapy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj