Przytulne mieszkanie: 5 sposobów, aby zyskać efekt przytulności w mieszkaniu

Dom to bezpieczny azyl, w którym można się zrelaksować, zapomnieć o pracy, codziennych obowiązkach i zmartwieniach całego świata. Jak urządzić mieszkanie, by spełniało te wymarzone funkcje? Oto 5 pomysłów aranżacyjnych, które pomogą Ci stworzyć ciepłe i przytulne mieszkanie, do którego zawsze chce się wracać.

Jak urządzić przytulne mieszkanie?

Nawet niewielkie mieszkanie może być ostroją bezpieczeństwa i błogiego relaksu. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystasz dostępną przestrzeń i jakie elementy do niej wprowadzisz. Odpowiednie kolory, materiały, tkaniny czy inne dodatkowe akcenty mogą wnieść do mieszkania ciepły domowy klimat i stworzyć prawdziwą oazę spokoju. Jak podkreślić przytulną atmosferę w mieszkaniu?

1. Wybierz ciepłe kolory

Kolorystyka ścian i mebli to jeden z najważniejszych czynników wpływających na atmosferę mieszkania. Przytulny klimat w domu uzyskasz, wykorzystując barwy w ciepłej tonacji, kojarzące się z wiosną i latem. Spokojne, pastelowe barwy mogą także optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie. Doskonale sprawdzą się między innymi kolory, takie jak rozbielona żółć, kość słoniowa, cappuccino, odcienie budyniowe czy jasne odcienie brązu. Biel z kolei najlepiej połączyć z kontrastowym kolorem popielatym, energetyczną pomarańczą, czekoladą, turkusem lub rubinem.

2. Wybieraj naturalne materiały

Łagodna paleta barw na ścianach to nie wszystko. Aby stworzyć prawdziwie przytulne mieszkanie, warto wprowadzić do niego meble i dodatki z naturalnych materiałów oraz miękkich tkanin. Zrezygnuj z metalu i szkła, które nadają wnętrzu surowy i nieco chłodny, industrialny klimat. Zamiast nich wybierz drewno, które ociepli wnętrze i nada mu nieco bardziej wytwornego charakteru. Mogą to być na przykład drewniane meble, parkiety czy panele na ścianach. Ciepłą, domową atmosferę uzyskasz także, wykorzystując miękkie naturalne tkaniny, takie jak wełna, len czy welur. Mogą one pojawić się w roli obić mebli lub poduszek, koców, narzut oraz zasłon.

3. Zwróć uwagę na dodatki

Tapicerowane meble, ciepłe narzuty i niezliczone puchate poduchy to prosty przepis na przytulne mieszkanie. Poza nimi warto dodać do wnętrza jeszcze ciężkie, mięsiste zasłony, lniany obrus na stół kuchenny oraz miękki, puszysty dywan. Swojskiego, domowego ciepła przyniosą także różne dodatki, na przykład drewniane ramki na rodzinne zdjęcia, oryginalne drewniane skrytki lub wiklinowe kosze. Ciekawym elementem aranżacyjnym będą także słoje lub szklane wazony wypełnione muszelkami, szyszkami lub ozdobnymi kamieniami.

4. Postaw na właściwie oświetlenie

Wielu osobom oświetlenie nie wydaje się szczególnie ważne, a tymczasem ma ono ogromny wpływ na charakter i klimat danego wnętrza. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu urokliwego, przytulnego mieszkania, wybierz ciepłe, lekko żółte światło, najlepiej pochodzące z kilku różnych źródeł. W salonie i sypialni powinny znaleźć się na przykład kinkiety oraz ozdobne lampy, przy których przyjemniej będzie spędzać czas wieczorami. Poza nimi warto zainwestować także w świece, które oświetlą wnętrze naturalnym, ciepłym płomieniem. Mogą to być również świece zapachowe, wypełniające mieszkanie ulubionym aromatem kwiatów, owoców, ziół lub innych mieszanek. Efekt przytulności zaburzyć mogą natomiast lampy jarzeniowe oraz żarówki dające białą lub niebieskawą poświatę.

5. Rośliny, kwiaty i zielniki – recepta na przytulne mieszkanie

Dom to miejsce, w którym można się wyciszyć, oderwać od codziennego zgiełku i pędzącego świata. A nic tak nie sprzyja wypoczynkowi, jak naturalna soczysta zieleń! Rośliny doniczkowe, kolorowe kwiaty i kuchenne zielniki powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu, zwłaszcza jeśli ma być ono iście przytulnym azylem.

Warto szukać roślin o właściwościach oczyszczających i nawilżających powietrze, może to być na przykład skrzydło kwiat, aloes lub bluszcz pospolity. Jeśli chodzi o kwiaty, to najlepiej sprawdzą się te, które kwitną również jesienią i zimą, a więc azalie, fiołki alpejskie i afrykańskie oraz gwiazdy betlejemskie. W kuchni warto z kolei założyć zielnik, który nie tylko wprowadzi do wnętrza swojską, domową atmosferę, ale i wypełni je aromatem świeżych ziół.

Poprzedni artykułKraków – miasto dla inwestora
Następny artykułRóżnorodne zastosowanie trawy krajobrazowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj