Odkryj magię drewna! Jak urządzić klimatyczne wnętrze w stylu rustykalnym?

Moda na styl rustykalny trwa nieprzerwanie od kilku lat. Coraz więcej osób przenosi się z miasta na wieś – jeśli nie dosłownie, to przynajmniej poprzez wystrój mieszkania. Styl rustykalny jako rodzaj wykończenia i dekoracji często jest uważany za łatwe rozwiązanie, jednak uzyskanie spójnego efektu wcale nie jest takie proste. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę, urządzając dom w stylu rustykalnym?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie cechy charakteryzują styl rustykalny,
  • jaka podłoga drewniana sprawdzi się najlepiej we wnętrzach rustykalnych,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi drewnianych,
  • jakie dodatki będą ozdobą wnętrz w tym stylu.

Styl rustykalny w domu wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wszechobecnym drewnem. Ten materiał jest rzeczywiście najbardziej charakterystyczny we wnętrzach w tym stylu, ale należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj i jakość. Jeżeli chcesz, aby elementy wykończeniowe oraz meble wyglądały atrakcyjnie i posłużyły Ci przez długie lata, dowiedz się, czym się kierować przy ich wyborze!

Styl rustykalny – co to takiego?

Rustykalizm to próba czerpania inspiracji z dawnych czasów. W Polsce ten styl przywołuje atmosferę starych dworków. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski”. Najogólniej pojęty rustykalizm odwołuje się zatem do marzeń o bliskim kontakcie z naturą i spokojnym stylu życia poza miastem. Konsekwentnie stosuje się w nim drewno z widocznymi słojami, ale mile widziany jest także kamień. Meble i dodatki z tworzyw sztucznych nie wchodzą w grę! Aby uzyskać dobry efekt, oprócz drewna wykorzystaj też żelazo, miedź i ceramikę.

Pamiętaj, że mniej znaczy więcej, dlatego stwórz w swoim wnętrzu bazę z dobrej jakości drewnianych podłóg, drzwi i mebli, a następie dobierz do nich dodatki – niekoniecznie w dużej ilości, ale starannie przemyślane.

Podłogi drewniane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Naturalne drewno, panele, a może podłoga winylowa? Wiele osób ma trudność z odnalezieniem się w materiałach dostępnych na rynku. Jeżeli zdecydowałeś się na wykończenie wnętrza w stylu rustykalnym, dla osiągnięcia najlepszego efektu warto postawić na naturalne podłogi drewniane, na przykład z drewna teakowego. Ten rodzaj desek ma widoczne usłojenie i charakteryzuje się dużą różnorodnością barwy, od żółci aż po ciemny brąz, często z pojedynczymi czarnymi smugami. Jest wyjątkowo stabilne, trwałe i odporne na wodę, dlatego bez obaw może być użyte nawet w łazienkach. Jeżeli jednak naturalne drewniane podłogi wykraczają poza założony przez Ciebie budżet remontowy, zwróć uwagę na panele podłogowe, które imitują naturalne deski, a są od nich znacznie tańsze.

Odcień wybranego materiału wykończeniowego zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że w dużych pomieszczeniach możesz pozwolić sobie na eleganckie, ciemne drewno lub panele, ale w małych lepiej zdecydować się na jaśniejszą podłogę, która optycznie powiększy przestrzeń.

Drzwi wewnętrzne drewniane w stylu rustykalnym

Wybierając drzwi do domu w klimacie rustykalnym, postaw na naturalnie drewniany model. Rustykalne drzwi drewniane mogą być fabrycznie bejcowane albo malowane lakierami transparentnymi, ale zdarzają się też takie, które trzeba samodzielnie przygotować do użytkowania.

Możesz zdecydować się też na model w okleinie ryflowanej, która nie tylko wizualnie, ale też w dotyku do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. W tym przypadku bazą do zadruku jest polipropylen – dzięki temu możliwe jest trwałe kształtowanie jego powierzchni, a ryflowana struktura jest wyraźnie wyczuwalna. Do wyboru masz wiele modeli oraz kolorów, na przykład Borneo 6.0. Drzwi okleinowane łatwo utrzymać w czystości: wystarczy do tego wilgotna ściereczka, ewentualnie łagodne środki czyszczące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here