Malowanie biura – jaką farbę wybrać do pomieszczeń dla pracowników?

Malowanie biura – jaką farbę wybrać do pomieszczeń dla pracowników?

Osoby zatrudnione w biurze spędzają w nim co najmniej 40 godzin tygodniowo, co w skali tego roku może dawać łącznie nawet 251 przepracowanych dni (bez urlopu). Dla komfortu i efektywnej pracy członków firmy kluczowe jest więc wszystko to, co związane z ergonomią oraz bezpieczeństwem w miejscu pracy. Czy wiesz, że istotny wpływ mają na nie rodzaj i jakość farby ściennej?

Każda powłoka malarska może emitować różne składniki, zwłaszcza tuż po jej nałożeniu. Choć niektóre nie wydzielają żadnych zapachów, nadal mogą oddziaływać zarówno na środowisko naturalne, jak i osoby przebywające w pomieszczeniach. Pod uwagę należy brać także wpływ koloru farby ściennej na komfort pracy.

We współpracy z firmą Caparol przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł zapewnić swoim pracownikom najlepsze warunki w biurze.

Zadbaj o zdrowie pracowników – farba lateksowa o bezpiecznym składzie

Aby farba ścienna mogła wyschnąć i stworzyć trwałą powłokę, część składników musi z niej odparować. To działanie samoistne, ale możesz mieć na nie pewien wpływ. Jeśli wybierzesz odpowiednią farbę do ścian, zyskasz pewność, że niektóre szkodliwe składniki nie będą się z niej uwalniać. Nie będą tym samym szkodzić ani osobom malującym biuro, ani pracownikom przebywającym w odnowionych pomieszczeniach.

Jakich składników farb ściennych powinieneś unikać?

  • Szkodliwych rozpuszczalników – obecnych m.in. w farbach olejnych, które działają niekorzystnie zwłaszcza osobom malującym pomieszczenia. Dużo bezpieczniejsze i na szczęście coraz częściej używane są farby wodorozcieńczalne przygotowane na bazie wody. Należy jednak pamiętać, że w farbach wodnych również mogą znajdować się rozpuszczalniki. Zawsze więc zwracaj uwagę na zawartość LZO (lotnych związków organicznych), która jest podawana na etykiecie produktów.
  • Plastyfikatorów – czyli zmiękczaczy, które nadają farbie elastyczność. Szkodliwe plastyfikatory mogą uwalniać się nawet wiele tygodni po aplikacji farby i podrażniać układ oddechowy lub wzrokowy alergików.

Żadnej z tych substancji nie znajdziesz w wodorozcieńczalnych farbach o bezpiecznym składzie. Farba lateksowa Caparol Samtex 3 została wykonana w technologii E.L.F., co stanowi gwarancję występowania śladowej ilości Lotnych Związków Organicznych (nawet kilkadziesiąt razy mniejszej od limitów określonych dla wodnych farb wewnętrznych) i całkowitego braku plastyfikatorów. Dzięki temu Twoi pracownicy mogą przebywać w pomieszczeniach pozbawionych szkodliwych substancji w powietrzu, a w efekcie – cieszyć się lepszym zdrowiem i mniejszymi problemami związanymi z bólem głowy lub występującymi reakcjami alergicznymi.

Weź pod uwagę komfort pracy – zwróć uwagę na kolor i stopień połysku farby

Wpływ kolorów na zachowania ludzi to od dawna potwierdzony naukowo fakt. Mimo że percepcja barw jest bardzo indywidualną kwestią, psychologia kolorów dotyczy każdego niemal w takim samym stopniu. Warto mieć to na uwadze w trakcie planowania remontu biura lub przed przygotowaniem nowej siedziby dla firmy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której pracownicy będą szybko czuli zmęczenie lub rozdrażnienie spowodowane kolorami ścian biura.

Zwróć uwagę, żeby:

  • kolory w biurze nie były zbyt jaskrawe – ponieważ mogą dekoncentrować;
  • w całym biurze występował kolor w kilku odcieniach – jednolity kolor mógłby spowodować uczucie monotonii i zamknięcia w tym samym pomieszczeniu natomiast wiele różnych barw mogłoby wzbudzać w pracownikach niepokój.

Pod uwagę weź także różne rodzaje barw. Barwy ciepłe stworzą pozytywną atmosferę we wnętrzu, dlatego warto wykorzystać je w miejscach przeznaczonych do integracji (np. kuchniach). Natomiast barwy zimne, choć mogą kojarzyć się z chłodem, sprawdzają się w pomieszczeniach będących miejscem ważnych spotkań. Warto więc stosować je w salach konferencyjnych, w których najważniejsze jest skupienie.

Farba lateksowa Caparol Samtex 3 może być barwiona w systemie ColorExpress, dzięki czemu za pomocą specjalnych urządzeń i oprogramowania uzyskasz interesujący Cię kolor. Samtex 3 posiada także bardzo matowe, antyrefleksyjne wykończenie. Dzięki temu może być stosowana nawet na silnie oświetlonych powierzchniach, które są obserwowane pod kątem ostrym (np. sufity) lub ścianach z drobnymi nierównościami do ukrycia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznych i łatwych w użyciu farbach ściennych do malowania biura? Poznaj całą rodzinę farb lateksowych Caparol Samtex wykonanych w technologii E.L.F. i wybierz powłokę, która według Ciebie najlepiej sprawdzi się w biurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here