Lampy do kuchni – zaaranżuj przytulne wnętrze

Kuchnia to bardzo ważne miejsce w domu, które kojarzy się z ciepłą, rodzinną atmosferą. Aura tego pomieszczenia sprawia, że chcemy do niego wracać. Jak za pomocą aranżacji wnętrza uczynić naszą kuchnię jeszcze bardziej przytulną? Wykorzystajmy grę świateł, stosując odpowiednie oświetlenie.

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Dobrze urządzona kuchnia powinna być funkcjonalna, uporządkowana i estetyczna. Oprócz odpowiedniego wykończenia, zaplecza meblowego i sprzętu AGD, bardzo ważny jest dobór właściwego oświetlenia. Ten element wystroju spełnia ważną rolę, zapewniając wygodę użytkowania, jak i walory dekoracyjne. Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz kuchennych, jak i odpowiadająca im bogata oferta sprzedaży, sprawiają, że we własnej kuchni możemy stworzyć bardzo ciekawe efekty oświetleniowe. Stworzenie projektu oświetlenia kuchni nie musi być karkołomnym zadaniem. Wystarczy, że zastosujemy sztuczkę, którą jest podział pomieszczenia na strefy o określonych funkcjach. Do każdej z tych stref należy dopasować takie źródła światła, które będą spełniać stosowną rolę. Jeszcze do niedawna naczelną zasadą było zamontowanie jednej, głównej lampy do kuchni z żarówką o dużej mocy. Dziś ten model przechodzi do lamusa. Pamiętajmy, że możemy zastosować rozmaite formy oświetleniowe w naszej kuchni. Dlaczego warto to zrobić? Wybór różnych źródeł światła jest przede wszystkim niezwykle praktyczny, ale tworzy też przytulną atmosferę i podkreśla charakter danego wnętrza. Najprostszy podział, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze lamp do kuchni, to oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne. Kiedy uda nam się podzielić nasze wnętrze na strefy, wtedy dobieramy odpowiadające im lampy.

Lampy do kuchni – jaki mamy wybór?

Jakiego rodzaju lampy do kuchni możemy więc zamontować w naszym domu? Przede wszystkim najbardziej uniwersalne jest oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetli całą przestrzeń. Tutaj do wyboru mamy między innymi tradycyjne lampy sufitowe, podłużne świetlówki, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy też oprawy sufitowe. Niezbędne będzie oświetlenie kierunkowe rozświetlające strefy robocze, w których wykonujemy codzienne czynności. Osobne źródło światła powinniśmy więc zamontować nad stołem, blatem, wyspą, zlewozmywakiem czy kuchenką. W tym przypadku sprawdzą się lampy wiszące lub coraz częściej stosowane oprawy z żarówkami halogenowymi, które umieszcza się np. od spodu szafek kuchennych. Tego rodzaju lampy znajdziesz chociażby w tym miejscu https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Nie zapominajmy o funkcji dekoracyjnej aranżacji oświetleniowych. W tym charakterze spełnią się lampy stojące, kinkiety, plafony czy też taśmy LED.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Projektując i urządzając kuchnię, powinniśmy także pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Nieodpowiedni dobór oświetlenia może skutkować pogorszeniem naszego samopoczucia. Zbyt słabe światło zmniejsza nasz komfort pracy, a zbyt ostre będzie dotkliwie męczyć wzrok. Kluczowe jest także równomierne rozmieszczenie oświetlenia w naszej strefie roboczej. Dodatkowe źródła światła powinny być tak ulokowane, aby nie tworzyć niepotrzebnych cieni. Nie zapominajmy, że podczas przygotowywania posiłków mamy też do czynienia ze sprzętem gazowym lub elektrycznym, jak i ostrymi narzędziami. Doskonale sprawdzą się więc wszelkie rozwiązania ergonomiczne jak chociażby taśmy LED. Naszym priorytetem powinno być zapewnienie sobie dobrych warunków oświetleniowych, dlatego wybierajmy lampy do kuchni o wysokiej jakości.

Lampy do kuchni stworzą przytulny nastrój

Kuchnia jest takim miejscem, w którym powinno być jasno, ale i nastrojowo. Jeżeli zależy nam, aby stworzyć przytulny kąt, warto w tym celu zastosować grę świateł. Istotne są kształt, tworzywo i kolor opraw, które decydujemy się kupić. Efekt klimatycznego, rozproszonego światła dadzą nam oprawy z otwartymi kloszami. W tym przypadku warto pamiętać, aby wybierać lampy do kuchni wykonane z materiałów przepuszczających światło. Nieprzezroczysty materiał uniemożliwi rozpraszanie się światła. Miękkie światło bez ostrych cieni uzyskamy także dzięki zawieszeniu lamp, których klosze są skierowane na sufit lub ścianę. W ten sposób tworzymy tzw. światło odbite – delikatne i rozproszone. Pamiętajmy, że kolor żarówki także ma znaczenie. Wybierajmy te mleczne, ponieważ są mniej intensywne i nie drażnią naszych oczu. Dzięki zastosowaniu różnych sztuczek oświetleniowych przy wyborze lamp do kuchni możemy stworzyć naprawdę przytulne miejsce, do którego każdy będzie chciał wrócić.

Poprzedni artykułKlasyczny wzór – grzejniki płytowe
Następny artykułTworzywa sztuczne – cisi przyjaciele branży reklamowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj