Klimatyzacja do mieszkania w bloku – co warto wiedzieć?

klimatyzacja do mieszkania w bloku

Gdy temperatura za oknem rośnie, słowo „klimatyzacja” brzmi jak magiczne zaklęcie. Chcesz korzystać z jej dobrodziejstw w mieszkaniu w bloku? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy, jaki wniosek trzeba złożyć i jak poprawnie zamontować klimatyzację.

Montaż klimatyzacji w bloku – pierwsze kroki

Bez względu na to, czy lubisz formalności, czy nie, właśnie od nich trzeba rozpocząć montaż klimatyzacji w bloku. Instalacja agregatu na elewacji budynku wielorodzinnego wymaga zgody jego administratora. W przypadku bloków najczęściej chodzi o zarządcę wspólnoty mieszkaniowej lub prezesa spółdzielni. Postępowanie obejmuje dwa kroki, które omawiamy poniżej.

Krok 1: Sprawdź regulamin wspólnoty lub spółdzielni

Klimatyzacja w bloku nie jest niczym nowym i bardzo prawdopodobne, że we wspólnocie lub spółdzielni temat ten był już poruszany. Przejrzyj dostępny dla mieszkańców regulamin, aby przekonać się, czy są w nim jakieś zapisy dotyczące montażu agregatu na elewacji zewnętrznej. Jeśli nie, zapytaj zarządcę o lokalnie obowiązujące wymogi. Dzięki temu będziesz mógł przejść do kroku 2.

Krok 2: Wypełnij wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji

Po zapoznaniu się z wymogami prawnymi pora sformułować swoją prośbę na piśmie. W tym celu złóż wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Wzory takich pism są ogólnodostępne – bez trudu znajdziesz je w internecie.

Zazwyczaj we wniosku trzeba ująć najważniejsze sprawy dotyczące pracy danej jednostki, mianowicie:

  • Przewidywane miejsce montażu (szkic lub rysunek techniczny)
  • Wymiary klimatyzatora
  • Opis metody montażu i zabezpieczeń przed przenoszeniem wibracji na ściany budynku
  • Poziom hałasu generowany przez agregat (zgodnie z prawem nie może przekraczać 55 dB.(A) w dzień i 45 dB.(A) w nocy)
  • Sposób odprowadzania skroplin (preferowane jest odprowadzanie skroplin bezpośrednio do kanalizacji)

Niekiedy zarząd spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej może od Ciebie wymagać przedstawienia pisemnych zgód sąsiadów. Jeśli zawczasu z nimi porozmawiasz, uprzedzisz o planowanych pracach i rozwiejesz ewentualne obawy, montaż klimatyzacji w bloku przebiegnie bez zarzutu.

Jak zamontować klimatyzator na balkonie?

Klimatyzator do mieszkania w bloku najczęściej montowany jest na ścianie budynku. Chociaż wnęka balkonowa stanowi integralny element lokalu (jako pomieszczenie pomocnicze), jego elewacja to element konstrukcyjny, który trwale łączy go z budynkiem. Z tego względu montaż jednostki zewnętrznej na elewacji balkonu (na wsporniku typu L) również wymaga zgody zarządcy budynku.

Montaż warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Cold-Man. Fachowcy wykonają stabilne mocowanie, które zapobiega przenoszeniu drgań na ściany nośne. Oprócz tego doświadczeni monterzy doprowadzą zasilanie, zamocują połączenia rurowe i odprowadzenie skroplin. Wybierając usługi Cold-Man, klimatyzacja do mieszkania w bloku spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Jak zamontować klimatyzator bez zgody wspólnoty?

Obawiasz się, że nie uda Ci się spełnić wszystkich wymagań zarządcy budynku? Jest dobra wiadomość! Montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty jest możliwy. Zgodnie z prawem, posadzka balkonowa to integralna część lokalu. Jeśli klimatyzator na balkonie będzie umieszczony właśnie na niej, nie musisz nikogo o tym informować.

Taki montaż wymaga jednak zastosowania dedykowanych gumowych podkładów antywibracyjnych oraz specjalnych stojaków. Dzięki temu drgania nie będą przenoszone na elementy konstrukcyjne budynku.

Pamiętaj, że nawet jeśli założyłeś klimatyzację bez zgodny wspólnoty, jako mieszkańca obowiązuje Cię określony regulamin. Oznacza to, że jednostka zewnętrzna nie może w dzień ani w nocy generować hałasu większego niż dopuszczalny.

Klimatyzator na balkonie a sposób odprowadzania skroplin

Niezależnie od sposobu montażu, klimatyzacja na balkonie musi efektywnie odprowadzać skropliny. Najlepszą opcją jest wpięcie odpływu z jednostki do pionu kanalizacyjnego w bloku. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego zbiornika na skropliny, ale wiąże się z tym pewne ryzyko. Pojemnik trzeba regularnie opróżniać, żeby nie doprowadzić do zalania sąsiadów mieszkających piętro niżej.

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Jeśli masz już klimatyzację w mieszkaniu w bloku, zadbaj o estetykę. Wiele osób zastanawia się, jak ukryć klimatyzator na balkonie i dopasować go do już istniejącej aranżacji. Zasłanianie jednostki roślinami nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, może zmniejszyć efektywność klimatyzacji, a po drugie, działa szkodliwie na same rośliny.

Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych rozwiązań. Zabudowa klimatyzatora na balkonie może przybrać formę drewnianej ozdoby, stolika, ławeczki lub półki. Wybierając konkretny model pamiętaj, że agregat wolno zasłaniać jedynie częściowo. W celu poprawnego działania urządzenia niezbędny jest swobodny przepływ powietrza.

Wydajna klimatyzacja w bloku to ogromna wygoda i ulga w czasie upalnego lata. Zastosuj podpowiedzi ekspertów Cold-Man i ciesz się nią w swoim mieszkaniu!

Poprzedni artykułKup piękną i praktyczną podłogę i odbierz nagrodę!
Następny artykułCzy każdą paletę drewnianą można powtórnie wykorzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj