Klasyczny wzór – grzejniki płytowe

Każdy element współczesnego pomieszczenia przeszedł długą drogę do tego, aby wyglądał tak, jak teraz. Pierwsze grzejniki zupełnie nie przypominały tych dzisiejszych, ale były początkiem tego, co aktualnie można dostać w sklepach. Powstanie grzejników to ciekawy kawałek historii.

Pierwszy grzejnik

Z istniejących podań i artykułów wynika, że pierwszy grzejnik został zamontowany w 1855 roku w Sankt Petersburgu, a jego wynalazcą był Franz San Galli, który nazwał grzejnik gorącą skrzynką i opatentował go nie tylko w Niemczech, ale również w USA.

Niekiedy można natrafić na artykuły nie zgadzające się ze stwierdzeniem, że pierwszy grzejnik został powieszony na ścianie tak późno. Wydaje się być dla niektórych nietaktownym pominięcie wynalazku Rzymian, którzy już od IV wieku przed naszą erą stosowali bardzo skuteczne ogrzewanie podłogowe. Można by to było nazwać swoistym, bardzo dużym grzejnikiem, który rewelacyjnie spełniał swoje zadanie – pod podłogą znajdowały się symetrycznie ustawione słupki, które oprócz tego, że ją podtrzymywały, tworzyły kanały na ciepłe powietrze emitowane z pieca umieszczonego centralnie na środku pomieszczenia, zaraz pod podłogą.

W niektórych budowlach znaleziono również dobrze zachowane elementy tunelów budowanych w ścianach po to, by nie tylko od podłogi szło ciepło, które dobrze rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Nie tylko współcześni inżynierowie mają głowy na karku – być może rzymscy specjaliści tamtych czasów posiadając nasze narzędzie tworzyliby zupełnie dobrze i współczesne rzeczy.

Dzisiejsze grzejniki

Kiedyś grzejniki były toporne, bardzo długo się nagrzewały ze względu na materiał, z którego były zbudowane i długo trzymały ciepło. Żeliwne były najbardziej popularne, ale ich cena i waga zdecydowanie przewyższały możliwości szarego człowieka.

Dzisiaj stworzenie systemu centralnego ogrzewania być może jest skomplikowane, ale wymaga znacznie mniej pracy niż potrzebowano jej w Rzymie. Doskonałe, precyzyjne dopasowanie do pomieszczeń, idealnie rozplanowanie położenia i wielkości grzejników to pierwszy etap, którego najzwyczajniej nie da się pominąć. Kolejnym z nich jest wybór grzejnika, który ma być jedną z ozdób grzanego pomieszczenia.

Grzejniki pokojowe to przede wszystkim odpowiedniej wielkości grzejniki ozdobne, które oprócz funkcji ocieplania powietrza znajdującego się w pokoju, powinny również tworzyć dobrze dobraną kompozycję. W ofercie firm dostępne są przeróżne modele: od płaskich, uniwersalnych skrzynek, po finezyjnie wykończone dzieła sztuki. Doszło do tego, że tradycyjne, magazynowe kiedyś, grzejniki Favier’a mogą być niezwykle dobrze dobraną, główna ozdobą salonu – jeśli tylko będą dobrze wykończone.

Takie grzejniki z oplatanych kołnierzem rur mogą być inaczej podłączone niż inne – grzejniki pokojowe z podłączeniem bocznym to teraz już żadna nowość, ale warto wiedzieć, że jest taka opcja, ponieważ zatrudniając ekipę do prac we własnym domu można wtedy czynnie kontrolować postępy, a nie tylko biernie czekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here