Kiedy i jak stosować kredę granulowaną?

uprawa kreda granulowana

Dostosowane do potrzeb roślin pH gleby jest niezwykle ważne, aby umożliwić im prawidłowy rozwój i dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Jednym z najchętniej stosowanych produktów do odkwaszenia gleby jest kreda granulowana. Czym ona jest? Kiedy warto ją wykorzystać? Jak często trzeba jej używać?

Czym jest kreda granulowana?

Kreda jest naturalnym nawozem, który zawiera bardzo dużą ilość wapnia. W naturalnym środowisku można spotkać ją na dnie zbiorników wodnych. Głównie składa się ona z kalcytu. Od skał wapiennych odróżnia ją m.in. brak krystalicznej struktury, przez co jest ona niescementowana. Doceniania się ją przede wszystkim za swoje właściwości odkwaszające. W zależności od właściwości danej gleby kreda może podnieść jej pH o około 1,5 nawet w ciągu 3 miesięcy!

Budowa kredy sprawia, że wykazuje ona dużą reaktywność z glebą, co daje jej przewagę nad dolomitami, a także skalnymi wapieniami. Warto podkreślić, że doskonale sprawdzi się używana do odkwaszania każdego typu gleby. Kreda granulowana to produkt, którego składnikiem jest opisana kreda naturalna, dlatego może być wykorzystywana w uprawach ekologicznych.

Jakie zalety ma kreda granulowana?

Stosowanie kredy granulowanej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim produkt ten:

  • przyczynia się do poprawy struktury gleby;
  • pomaga w uzyskaniu optymalnego odczynu pH gleby;
  • prowadzi do tworzenia próchnicy, która wpływa na żyzność gleby, a co za tym idzie, jest związana z prawidłowym rozwojem roślin;
  • pozytywnie wpływa na przyswajalność składników odżywczych przez rośliny;
  • wspiera rozwój, a także aktywność mikroorganizmów żyjących w glebie;
  • korzystnie działa na stosunki wodno-powietrzne w glebie;
  • zapobiega wchłanianiu metali ciężkich przez rośliny, ponieważ dzięki niemu przyjmują one formę, która nie jest przyswajalna dla roślin;
  • zapobiega toksycznemu działaniu gliny na rośliny.

Te wszystkie zalety kredy nawozowej sprawiają, że jest ona tak chętnie używana przez osoby zajmujące się uprawą roślin. Właśnie ten produkt umożliwia uzyskanie bujnych plonów, które satysfakcjonują każdego ogrodnika. Osoby wykorzystujące kredę granulowaną zwracają również uwagę, że nawóz ten bardzo łatwo się rozprowadza – nie są bowiem do tego potrzebne żadne specjalne urządzenia. Na mniejszych obszarach można zrobić to ręcznie. Dzięki temu, aby użyźnić glebę, nie musimy tracić znacznej ilości czasu ani energii.

Warto również podkreślić, że kreda granulowana zda egzamin zarówno w przypadku uprawy warzyw czy roślin sadowniczych, jak i tych ozdobnych oraz traw, więc niezależnie od tego, co znajduje się w danym ogrodzie, kreda granulowana będzie dobrym produktem do poprawienia struktury gleby, a także wzbogaci ją o próchnicę tak istotną dla prawidłowego wzrostu różnego rodzaju roślin.

Kiedy należy stosować kredę granulowaną?

W związku z tym, że kreda nawozowa jest pochodzenia naturalnego i posiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na glebę, sięga się po nią w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, może być stosowana na wszystkich podłożach i przy różnych uprawach. W Polsce większość ziemi ma bowiem zbyt niskie pH, dlatego ich odkwaszanie jest wskazane w celu stworzenia lepszych warunków do uprawy roślin. Jeśli więc ogrodnikowi zależy na tym, aby jego plony był owocne, powinien postawić na kredę, która odpowiednio odżywi glebę.

Stosując wapno kredowe granulowane, należy pamiętać, aby bezpośrednio przed ani po nie korzystać z nawozów fosforowych, a także tych, które zawierają azot w formie amonowej. Ważne jest też to, żeby nie stosować kredy granulowanej na gnojowicę albo obornik. Najlepiej zachować odstęp co najmniej 4 tygodni między tego rodzaju zabiegami. Dzięki temu kreda granulowana zapewni oczekiwane efekty, a rośliny będą mogły intensywniej rosnąć, zachwycając swoim doskonałym wyglądem.

W jaki sposób należy stosować kredę granulowaną?

Wapnowanie gleby jest bardzo ważne. Jak jednak robić to prawidłowo? Jeśli chcemy wykorzystać kredę granulowaną, najpierw musimy ustalić odpowiednią dawkę nawozu. W tym celu należy wykonać badania glebowe, które pozwolą na ustalenie jej pH. Dokładne informacje dotyczące tego, ile kredy należy użyć na 100 m2, znajdują się na opakowaniu. Produkt można rozsiewać ręcznie bez wykorzystania dodatkowego sprzętu. W przypadku większych powierzchni prawdopodobnie przydatny okaże się rozsiewacz.

Zaletą formy granulowanej jest fakt, że wiatr zazwyczaj nie ma silnego wpływu na przemieszczanie się kredy. Pomimo tego, iż to naturalny produkt, podczas jego stosowania należy korzystać z odzieży ochronnej, a także specjalnych rękawic i okularów. Gdy nawóz nie jest wykorzystywany, powinien znajdować się w oryginalnym opakowaniu w suchym miejscu, co pozwoli mu zachować wszystkie swoje właściwości. Należy również pamiętać o środkach ostrożności, które zapobiegną połknięciu produktu czy przedostaniu się go do błon śluzowych.

Gdzie kupić kredę granulowaną?

Kreda granulowana jest nawozem, który można znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych. Warto jednak stawiać na produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców, a takie znajdują się na stronie gardenstart.pl. To da pewność, że kreda granulowana odpowiednio spełni swoje zadanie, zapewniając roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Dobrze również zwrócić uwagę na średnice granulek, które będą optymalne do równomiernego rozprowadzenia w ogrodzie.

Istotne jest także to, skąd kreda zostaje pozyskana, ponieważ ma to znaczący wpływ na jakość nawozu, a co za tym idzie, na to, jak oddziałuje on na glebę. Jeśli ogrodnikowi zależy na prowadzeniu ekologicznej uprawy, powinien również upewnić się, że wybrany produkt ma wszystkie niezbędne atesty. Stawiając na kredę od renomowanego dostawcy, zyskuje się pewność, że gleba, na której rosną kwiaty, krzewy, owoce czy trawa będzie żyzna i umożliwi uzyskanie pięknych, bujnych plonów.

Poprzedni artykułMieszkanie dla rodziny w Krakowie – jak je wybrać?
Następny artykułWybór i montaż zlewozmywaka dwukomorowego – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj