Jakie schody drewniane wybrać?

Drewniane schody to doskonały sposób aby nadać wnętrzom ciepłego i przytulnego charakteru a jednocześnie cieszyć się z komfortu ich użytkowania. Jak jednak dobrać odpowiednie schody i czym kierować się podczas ich wyboru? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jakie schody drewniane wybrać?

W domach piętrowych zawsze zachodzi konieczność połączenia między sobą poszczególnych kondygnacji. Najlepszym sposobem na zrealizowanie bezproblemowej komunikacji pomiędzy piętrami będzie zdecydowanie się na schody wykonane z drewna. Mają one bowiem wiele zalet, które sprawiają, że są one ciekawszym rozwiązaniem niż klasyczne, betonowe schody. Jak jednak wiedzieć jakie schody drewniane wybrać? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Do podstawowych zalet schodów drewnianych zaliczyć należy wysoką trwałość oraz bardzo dobry komfort użytkowania. W porównaniu do schodów betonowych ich przewagą jest zajmowanie znacznie mniejszej ilości miejsca. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych mieszkań. Oprócz tego schody drewniane są znacznie lżejsze i sprawdzą się tam, gdzie występują ograniczenia montażowe związane z ograniczoną nośnością stropu. Oprócz tego schody drewniane wnoszą do danego pomieszczenia powiew lekkości i nowoczesności oraz pozwalają nadać bardziej przytulnego charakteru.

Skoro główne zalety schodów drewnianych mamy już za sobą teraz możemy zastanowić się jak dobrać odpowiednie. Najczęściej pojawiającym się w ofercie producentów typem schodów drewnianych są schody spiralne. Przez swoją unikalną konstrukcję sprawdzają się one bowiem najlepiej w mniejszych domkach czy też mieszkaniach składających się z dwóch kondygnacji. Ten typ schodów zajmuje najmniej miejsca a do tego prezentuje się bardzo okazała. Niestety jak zawsze nie ma róży bez kolców i w tym przypadku opisane zalety okupione zostały nieco mniejszym komfortem użytkowania. Oprócz tego nie zaleca się stosowania tego rodzaju schodów drewnianych w przypadku gdy w mieszkaniu znajdują się dzieci czy też osoby z problemami ruchowymi. Dla takich użytkowników przewidziany został typ schodów dwubiegunowych.

Dokonując wyboru schodów drewnianych bardzo istotna jest również decyzja na temat dokładnego gatunku drewna, z jakiego mają być one wykonane. Jednym z najbardziej popularnych wyborów są obecnie schody bukowe. Buczyna to bowiem stosunkowo łatwo dostępny typ drewna, który w elegancki sposób komponuje się z ogromną większością mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Schody bukowe bardzo dobrze sprawdzają się w słabo oświetlonych miejscach ze względu na swoją jasny i przyjemny dla oka odcień. Buk jako drzewo dobrze radzi sobie również z wilgocią. Niestety na minus schodom bukowym trzeba zaliczyć ich zwiększoną podatność na ścieranie. Sprawdzą się one zatem tam, gdzie ruch pomiędzy poszczególnymi piętrami nie należy do zbyt dużego. W ich przypadku trzeba też pamiętać o stosunkowo częstej konserwacji i lakierowaniu tak, aby zachowały one swój pierwotny wygląd, jak najdłużej.

Innym popularnym rozwiązaniem są schody dębowe. Dąb to bowiem chyba jeden z najszlachetniejszych gatunków drzew. Schody wykonane z tego materiału wprawiają w zachwyt oraz przyciągają uwagę niebanalną prezencją. Schody dębowe idealnie sprawdzą się w domach gdzie panuje spory ruch. Są bowiem niezwykle odporne na ścieranie.

Minusem tego rodzaju schodów jest natomiast wysoki koszt zakupu. Dąb ze względu na swój status i właściwości jest jednym z droższych materiałów i wybierając tego rodzaju schody trzeba liczyć się z wydatkiem o kilkanaście procent większym niż w przypadku bardziej ekonomicznych gatunków drewna.

Na sam koniec zajmiemy się omówieniem schodów wykonanych z drewna jesionowego oraz sosnowego. Pierwszy z nich to gatunek drewna, któremu niestraszna jest wilgoć. Oprócz tego charakteryzuje się unikalną barwą i przez to sprawdzą się w praktycznie każdej aranżacji. Podobną charakterystyką mogą pochwalić się schody z drewna sosnowego. Zarówno koszt wytworzenia, jak i ogólną wytrzymałość schodów z tych materiałów należy zaliczyć do średniej półki.

Poprzedni artykułJak dobrać grzejnik w zależności od rozmiaru łazienki?
Następny artykułZalety gotowych projektów domów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj