Jak urządzić funkcjonalny i przytulny salon?

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu w bloku, czy w domu, zawsze potrzebujemy pomieszczenia, w którym spędzamy większość naszego czasu. W większości przypadków pomieszczeniem takim będzie salon. Czym jednak kierować się podczas urządzania salonu? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Najpierw myśl o sobie

Przede wszystkim pomyśl o tym, kto najczęściej będzie korzystał z Twojego salonu. Ta osobą będziesz Ty i inni domownicy. To właśnie Wam, salon powinien służyć najbardziej. To pod siebie będziecie go urządzać. Jeśli więc lubicie wieczorki filmowe, zaopatrz salon w wygodne miejsca do siedzenia i duży ekran (telewizor lub rzutnik). Jeśli wolicie gry planszowe lub karciane, przyda się duży stół. Jeśli masz małe dzieci, pomyśl o strefie dla nich, gdzie będą mogły rozrzucać zabawki, nie przeszkadzając innym domownikom. A jeśli potrzebujesz w salonie odrobinę przestrzeni do pracy, pomyśl nad strefą biurową. I tu właśnie dochodzimy do drugiego punktu, czyli…

Podział na strefy

Salon nie musi mieć jednej funkcji i nie musi wcale być urządzony jednolicie. Szczególnie w mieszkaniach, gdy nie można mieć osobnego pomieszczenia z przeznaczeniem na biuro, innego pokoju telewizyjnego, sali zabaw, jadalni i tak dalej, to salon musi przejąć wszystkie te funkcje. Aby nie tworzył się bałagan, wyznacz klarowne strefy. Ich wydzielenie zależy od kształtu pomieszczenia i można go dokonać za pomocą koloru ścian, przegród (parawanów lub ażurowych półek), innej posadzki (na przykład dywan w części wypoczynkowej, inny dywanik w strefie biurowej i kawałek wesołej wykładziny w kąciku dla dzieci) czy nawet oświetlenia. Czasem podział na strefy wymuszony jest przez kształt pomieszczenia – na przykład salony podłużne lub te w kształcie litery L pozwalają na wykorzystanie naturalnych podziałów (linią okien, czy załomem ściany).

Dla gości

Jeśli często zapraszasz gości i lubisz urządzać przyjęcia lub spotkania towarzyskie, spraw by Twój salon to odzwierciedlał. Pozwól, by goście dobrze się w nim czuli. W takim przypadku pamiętaj o większej ilości wygodnych miejsc do siedzenia (na przykład kanapy zamiast foteli), o przyjaznym wystroju (takim, w którym wszyscy czują się dobrze, być może bardziej stonowanym) i efekcie na wejściu – niech salon zaprasza. Spraw, by goście sami wybrali to pomieszczenie, zamiast szukać sobie miejsca w kuchni czy na balkonie.

Styl

Salon może odzwierciedlać styl właściciela. Należy jednak pamiętać, by pomimo łączenia wielu funkcji, strefowania i częstego przebywania wszystkich domowników, salon nie stał się siedliskiem bałaganu. W tym celu postaraj się o jakąś spójność tego pomieszczenia. Najbezpieczniej byłoby utrzymać w pokoju jeden styl mebli i spójną kolorystykę. Jeśli jednak decydujemy się na wyraźny podział na strefy, które mają się od siebie odróżniać, możemy zastosować dwa różne style. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku powinniśmy zadbać o wyraźną linię podziału, a wszystkie elementy należące do jednej części pomieszczenia muszą doskonale wpisywać się w daną stylistykę. Każda rozbieżność sprawi, że stworzy się wizualny bałagan.

Po czym poznać, że salon jest dobrze urządzony?

Kiedy w salonie czujemy się dobrze, wszystko mamy pod ręką, nie czujemy się przytłoczenia i wygodnie możemy korzystać ze wszystkich zawartych funkcji, możemy powiedzieć, że salon jest dobrze urządzony. Jeśli do tego nasi goście dobrze się w nim czują, mamy idealne wnętrze. Jeśli jednak czujemy, że coś jest nie tak, warto przemyśleć zastosowane rozwiązania i odnaleźć element, który nie pasuje. A jeśli sami nie jesteśmy go zlokalizować, można skorzystać z usług architekta wnętrz, który przyjrzy się naszemu dziełu, sprawdzi jego funkcjonalność i naprawi niewidoczną usterkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here