Jak konserwować bramę garażową?

Chcąc, aby brama garażowa nie tylko wyglądała, ale również działała dokładnie tak, jak w dniu montażu, koniecznie należy zainteresować się jej prawidłową konserwacją. Nie można bowiem zapominać, że jest ona użytkowana na co dzień – często nawet kilkukrotnie. Do zapewnienia bezproblemowej pracy i długiej żywotności, niezbędne jest więc dokonywanie regularnych przeglądów, czyszczenia i konserwacji. W innym wypadku brud zalegający między poszczególnymi częściami kurtyny może doprowadzić do tarcia, skrzypienia, a nawet awarii. Jak konserwować bramę garażową, aby służyła jak najdłużej?

Konserwacja bramy garażowej – dlaczego jest konieczna?

Brama garażowa to stosunkowo kosztowny element domu, który z racji na swoje intensywne użytkowanie, wymaga szczególnej uwagi. Właściwa konserwacja, a także reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości związane z działaniem bramy, to kwestie niezwykle kluczowe. Zaniedbywanie ich może doprowadzić do często kosztownych awarii, a nawet także wypadków. Co więcej, brama garażowa pozostawiona sama sobie będzie po jakimś czasie głośno pracować, zacinać się i być powodem ucieczek ciepła z garażu.

Bardzo ważne jest, aby w momencie, kiedy zauważy się jakąkolwiek awarię lub nawet podejrzane działanie bramy, od razu skontaktować się z serwisem, który pomoże w rozwiązaniu problemu. Nie można bowiem zapominać, że prawidłowo działająca brama jest niezwykle ważna w kontekście bezpieczeństwa – nie można zatem ignorować kwestii nieprawidłowego działania.

Warto również pamiętać o obowiązkowym technicznym przeglądzie okresowym. Ten zgodnie z przepisany powinien być wykonywany co roku.

Brama garażowa – jak często należy ją czyścić i konserwować?

O bramę garażową można zadbać już na etapie budowy. Należy zwrócić uwagę na jej czystość i konserwację zaraz po montażu, a także po zakończeniu prac odbywających się na budowie. To jednak nie wszystko – bramą należy zainteresować się również przynajmniej dwa razy w roku i wtedy, kiedy po kontroli wzrokowej uza się, że drzwi garażowe tego potrzebują.

Czyszczenie bramy garażowej

Pielęgnację bramy garażowej należy zacząć przede wszystkim od zachowania czystości paneli bramy i uszczelek. Konieczne jest także zainteresowanie się wszelkimi innymi obszarami, które łatwo się brudzą – mowa tutaj np. o łączeniach segmentów bramy, a także prowadnicach sufitowych z wszystkimi innymi elementami jezdnymi. Zalegający tam brud może z łatwością przyczynić się do powstania korozji. Chcąc temu zapobiec, należy dokładnie czyścić przestrzenie między elementami bramy podczas jej powolnego otwierania. Taką czynność warto powtarzać jak najczęściej.

Prowadnice sufitowe powinny być drożne, a wszelkie pozostałe elementy jezdne – w bardzo dobrym stanie. W przypadku zauważenia gromadzących się nieczystości warto użyć dmuchawy lub odkurzacza i wilgotnej szmatki, aby z łatwością pozbyć się brudu.

Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniego środka myjącego – ten bowiem powinien być uzależniony od materiału wykończeniowego bramy. Do panelu pokrytych folią drewnopodobną zaleca się użycie płynu do mycia tworzyw sztucznych, natomiast w przypadku paneli laminowanych lub lakierowanych dobrym pomysłem jest użycie szamponu samochodowego bez wosku. Nie można jednak ignorować zaleceń producenta – jeśli ten rekomenduje konkretne środki pielęgnacyjne, to właśnie je należy stosować.

Smarowanie bramy garażowej

Kolejnym krokiem zaraz po czyszczeniu, dzięki któremu brama będzie przez długi czas w dobrym stanie, jest zadbanie o jej ruchome części – zawiasy, łożyska, sprężyny oraz zamki. W tym celu doskonale sprawdzi się wodoodporny smar w spray’u ułatwiający aplikację środka. Koniecznie należy jednak pamiętać, aby już po nasmarowaniu elementów bramy, pozbyć się nadmiaru smaru. Dobrym nawykiem jest również testowe kilkukrotne otworzenie i zamknięcie drzwi garażowych – taka czynność pozwoli mieć pewność, że smar znalazł się we wszystkich właściwych miejscach.

Nasmarowana brama będzie działała cicho i płynnie. Co więcej, będzie również zabezpieczona przed korozją. Koniecznie należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie nakładać smarów na rolki i prowadnice – smar będzie kumulował brud, doprowadzając w ten sposób do uszkodzenia się bramy.

Konserwacja uszczelek

Podstawową czynnością, którą należy wykonać podczas konserwacji bramy garażowej, jest sprawdzenie stanu uszczelek, a także zabezpieczenie ich właściwym do tego celu preparatem z dodatkiem silikonu. Doskonale w tym celu sprawdzi się środek do konserwacji uszczelek samochodowych. Konserwując w ten sposób uszczelki, można mieć pewność, że będą elastyczne i szczelne przez długi czas.

Dokonywanie niezbędnych wymian

Chcąc prawidłowo zadbać o swoją bramę garażową, należy pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń serwisantów. Podczas okresowych przeglądów może okazać się, że konieczna będzie wymiana zużywających się kluczowych elementów bramy. Warto więc regularnie monitorować jej pracę i zawsze ze względów bezpieczeństwa wzywać serwis, jeśli tylko zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy elementów drzwi lub napędu.

Kontrola automatyki bramy

Jednym z ważniejszych kroków, jakie należy poczynić w ramach konserwacji bramy garażowej, jest kontrola automatyki. Warto poddać jej przede wszystkim napęd, sprawdzając, czy płaszcz jest w stanie otworzyć się i zamknąć bez użycia automatyki. Istotne jest również zwrócenie uwagi na fotokomórki i ich sprawne działanie, a także obudowę – nie powinna być uszkodzona. Znaczenia ma również krawędziowa listwa bezpieczeństwa. Odpowiada ona za zatrzymanie się płaszcza bramy oraz cofnięcie w razie wykrycia przeszkody. Warto zainteresować się także mocowaniami elementów oraz skutecznością wyłącznika przeciążeniowego. Koniecznie należy jednak pamiętać, że konserwacja bramy nie powinna obejmować regulacji elementów napędu – taką czynność może wykonać jedynie specjalista z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą. Samodzielne ingerowanie w działanie mechanizmu może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Regularne serwisowanie

W przypadku, kiedy zauważy się nawet najdrobniejszą usterkę bramy, należy skonsultować się z serwisantem. Profesjonaliści będą w stanie zaoferować pomoc w bardzo krótkim czasie, eliminując powstały problem. Nie należy bowiem zwlekać z naprawą usterek (nawet tych drobnych) – istnieje prawdopodobieństwo, że w taki sposób można doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia bramy. Regularny serwis pomoże utrzymać drzwi garażowe w dobrym stanie, tak aby prawidłowo służyły domownikom podczas codziennego korzystania.

Poprzedni artykułLampy MiLAGRO – stylowe świetlenie wnętrz
Następny artykułDonice designerskie – świat roślin w nowoczesnym i modnym wydaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj