Jak dopasować drzwi do stylu wnętrza twojego domu?

Remontując lub urządzając dom po raz pierwszy najważniejsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to to, żeby drzwi pasowały do tego stylu. Jeśli zaniecha się tą czynność, w pomieszczeniu zabraknie harmonii, a to zaburzy cały koncept. Ale stylów jest tak dużo, a wybór drzwi jest jeszcze większy, jak więc to zrobić? Spróbujemy podpowiedzieć, jak dobrać kolorystykę drzwi do swojego wnętrza.

Białe drzwi, uniwersalne cudo

Białe drzwi sprawdzają się w wielu pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli stawiamy na otwarte przestrzenie, delikatne wykończenie czy efekt total white. Białe okna i meble idealnie harmonizują się z białymi lub jasnymi drzwiami nadając wnętrzu otwarty, jasny i przyjemny charakter. Co się tyczy konkretnych stylów, to białe i ogólnie jasne drzwi świetnie odnajdują się w stylach skandynawskim w momencie, gdy kontrastują z ciemną kolorystką mebli lub dodatków. Jeśli zaś połączymy jasne drzwi z kolorem kości słoniowej, jasnymi odcieniami drewna i wieloma innymi barwami takimi jak róż, to otrzymamy styl romantyczny. Białe drzwi są na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdzą się również w stylach rustykalnych, minimalistycznym i nowoczesnym. Sypialnie w stylu glamour również mogą otwierać białe drzwi i doskonale sprawdzą się w tej roli. W większości tych stylów sprawdzą się nie tylko białe drzwi, ale również te w jasnych kolorach. Podczas zakładania należy pamiętać, by pasowały one do podłogi. Kontrast ze ścianami jest jak najlepiej widziany, jednak przy jasnych drzwiach ważne jest zachowanie spójności. Nie chodzi tu jednak by podłoga była w tym samym kolorze, dobrze żeby zachowała ciepłą bądź zimną tonację.

Drzwi drewniane

Zatrzymajmy się chwilę przy tych drzwiach. Nie jest bowiem powiedziane jednoznaczne, że drzwi drewniane pasują tylko do jednego stylu. Otóż zależy tu o jak ciemnym drewnie mówimy.

Drzwi drewniane jasne, są to na przykład drzwi klonowe, jesionowe lub bukowe, wspaniale sprawdzą się we wnętrzach o mocno nasyconych kolorach ścian. Kontrast, który wywołają, doda pomieszczeniu uroku i stylowości. Takie kolory sprawdzą się w nowoczesnym stylu. Cudownie wkomponują się jednak wszędzie tam, gdzie panuje ogólny minimalizm, najlepszym przykładem jest styl skandynawski.

Drzwi drewniane nieco ciemniejsze od wyżej wspomnianych, takie jak drzwi dębowe, czereśniowe lub wykonane z jasnego orzecha, sprawdzają się zarówno we wnętrzach minimalistycznych jak i stylowych, w zależności od tego, jaki odcień mają konkretne drzwi. A jest to gama barw od oliwki do koloru pomarańczowego.

I ostatnie z tego gatunku, czyli drzwi drewniane ciemne, to znaczy drzwi palisandrowe, mahoniowe czy wykonane z ciemnego orzecha, są mocnym akcentem pomieszczenia. Najlepiej sprawdzają się tam gdzie mile widziany jest taki mocny kolorystyczny akcent. Style pasujące do takich drzwi, to styl nowoczesny lub awangardowy.

Drzwi kolorowe

Kupując drzwi metalowe możemy wybrać dowolny kolor z bardzo szerokiej palety barw. Dzięki temu możemy dowolnie dobrać kolor drzwi do indywidualnych potrzeb projektowych. Co ciekawe, takie indywidualne projektowanie drzwi jest nieznacznie droższe niż wybranie drzwi ze standardowej palety barw.

Dopasowując takie drzwi do pomieszczenia pamiętajmy, by pasowały one do podłogi, mebli, czy ścian. Nie mówimy tu o tym, by wszystko występowało w takim samym kolorze, lecz by razem z całą resztą kolorowe drzwi tworzyły harmoniczną całość. Przy projektowaniu można się wspomóc specjalnymi aplikacjami do wyboru koloru ścian – na rynku jest co najmniej kilka darmowych rozwiązań.

Projektowanie może być niezłą zabawą – wykorzystajmy to! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here