Czy płyta włóknisto cementowa dobrze sprawdza się na dachach?

Włókno-cement to materiał dość uniwersalny. Stosuje się go na dachach, ale też w wykańczaniu ścian i elewacji. Mimo to jeszcze do niedawna opinie o nim nie były zbyt dobre. Obecnie jednak płyta włóknisto-cementowa wraca do łask, a używanie jej na połaciach dachu ma wiele ważnych zalet.

Jak powstaje włókno-cement?

Płyty włóknisto cementowe wytwarzane są z naturalnych surowców. Najprościej mówiąc, jest to mieszanka wody, cementu, piasku oraz włókna celulozowego i zbrojeniowego. Każda płyta włóknisto cementowa powstaje w nowoczesnym procesie technologicznym w cyklu zamkniętym (a więc nie ma ryzyka dostania się szkodliwych substancji do tych naturalnych). W latach 80. do włókno-cementu dodawano azbest. Substancję te klasyfikuje się jako rakotwórczą, dlatego płyty włóknisto cementowe zyskały powszechnie złą opinię. Współcześnie jednak już od 20 lat takich praktyk się nie stosuje, a wszystkie produkowane płyty są naturalne i zupełnie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.

Płyta włóknisto cementowa i zalety z jej stosowania

Dzięki prasowaniu mieszanki, a także dodatkowi włókien zbrojeniowych i celulozowych płyty zyskują duża wytrzymałość. Są odporne na pękanie, łamanie, czynniki atmosferyczne i agresywne związki chemiczne. Podczas montażu dekarze mogą bezpiecznie się po nich poruszać. Płyty włóknisto cementowe są też niepalne, a ponadto zapewniają świetną izolację termiczną i akustyczną. Montaż płyt na dachu zapewnia lepszy mikroklimat w całym budynku. Staje się on wtedy odporny na działanie pleśni i grzybów oraz utrzymywany jest odpowiedni poziom wilgotności.

A co z estetyką?

Projekt budynku to nie tylko dbanie o jego funkcjonalność. Bardzo istotna jest również estetyka, tym bardziej że dach to element zewnętrzny, widoczny dla przechodniów. Podobnie jak elewacja, zadaszenie jest wizytówką domu. Włókno-cement daje jednak spore możliwości na płaszczyźnie estetycznej. Płyty kupić można zarówno w naturalnym kolorze (o barwie bardzo zbliżonej do cementu), jak i barwione w masie oraz lakierowane. Dzięki temu, decydując się na ten rodzaj pokrycia dachowego, możemy wybierać wśród rozbudowanej palety barw i struktur (m.in. płyty gładkie lub faliste). Pozwala to tworzyć nieszablonowe projekty, trafiające w gust nawet bardzo wymagających osób. Płyta włóknisto cementowa może też mieć różną grubość i rozmiar. Włókno-cement nie jest już więc tym samym, co w epoce PRLu, kiedy to zyskał niezbyt chlubną opinię, ale pięknym, trwałym, uniwersalnym materiałem wykończeniowym.

Czy płyta włóknisto cementowa dobrze sprawdza się na dachach?
Oceń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here